Grafika wektorowa w dużej mierze opiera się na matematyce. Grafika wektorowa to krzywe, linie i punkty, które mają swoje miejsce w układzie współpodrzędnych. Dużą zaletą obrazu wektorowego jest wysoka jakość, którą szczególnie widać przy dużym zbliżeniu obiektu. To bardzo ważne, aby np. logo lub ikona po zrobieniu zbliżenia nie były rozmazane. Grafika wektorowa ma wiele zalet – jest edytowalna i ma pełną skalowalność. Jakie są pozostałe zalety grafiki wektorowej? Czy ma jakieś wady? Z jakich programów korzystać przy jej tworzeniu?
Pliki wektorowe
Często spotykane formaty plików grafiki wektorowej mają końcówkę: .pdf, .eps, .syg, .cdr, .ai, .xml itp. Ale najczęściej spotykany, standardowy format plików grafiki wektorowej to .SVG (scalable vector graphic), jest on zwykle stosowany w projektowaniu stron internetowych. To, co ważne – nie jest on przypisany na wyłączność do któregokolwiek programu graficznego, co pozwala na otwarcie pliku .SVG przez większość popularnych narzędzi do grafiki wektorowej.
Obrazy wektorowe można również znaleźć w plikach .pdf. Z kolei Adobe Illustrator używa własnego typu pliku wektorowego AI do ilustracji i układu wydruku. Pliki wektorowe o mniejszym rozmiarze można bez problemu przesyłać przez Internet. Ładują się one ze znacznie większą prędkością. Dla grafika – freelancera oznacza to, że potencjalni klienci będą mogli zobaczyć cały obraz w ciągu kilku sekund. Opcjonalnie – zawsze można zmniejszyć lub zwiększyć grafikę za pomocą takich narzędzi jak np. Adobe Photoshop.