Co to jest SVG? Definicja

SVG – Format Scalable Vector Graphics (SVG) jest bardzo funkcjonalny w przypadku stron internetowych. Inaczej niż pliki rastrowe (oparte na pikselach), takie jak JPEG, obrazy w plikach wektorowych są przechowywane jako wzory matematyczne oparte na punktach i liniach siatki. Pliki wektorowe, takie jak SVG, mogą mieć różne rozmiary przy tej samej jakości, dzięki czemu dobrze nadają się do wyświetlania logo i złożonej grafiki online.

Pliki SVG są popularne wśród projektantów stron internetowych nie tylko ze względu na łatwość ich skalowania. Ponieważ format SVG jest oparty na kodzie XML, zawiera informacje w formie tekstu, a nie danych kształtów. Wyszukiwarki takie jak Google mogą odczytywać słowa kluczowe zawarte w plikach SVG, co może korzystnie wpłynąć na ranking wyszukiwania witryny internetowej.

Pliki SVG łatwo rozpoznasz po rozszerzeniu SVG.

Do czego służą pliki SVG?
Format Scalable Vector Graphics stał się powszechny w ostatnich latach. Do czego w praktyce są używane pliki SVG?

Ikony i logo witryn internetowych
Projektanci często stosują format SVG w przypadki ikon (np. przycisków) witryn internetowych oraz logo firm. Efektywne skalowanie tych plików z zachowaniem jakości czyni je doskonałym wyborem w przypadku grafiki, która jest wyświetlana w wielu miejscach i różnych rozmiarach.