Co to jest Adobe Illustrator? Definicja

Adobe Illustrator – rozbudowany program graficzny przeznaczony do tworzenia i edycji grafiki wektorowej, będący jednym ze sztandarowych produktów firmy Adobe Inc.

Program jest dostępny na platformy Windows i macOS. Projekty zapisywane są w formacie plików AI.

Adobe Illustrator do wersji 8 był przeznaczony głównie do tworzenia projektów do wydruku. Natomiast w wersji 9 pojawiły się narzędzia dla twórców stron internetowych. Ponadto od wersji 9 Illustrator jest w stanie zastosować wiele efektów typowych dla grafiki rastrowej w stosunku do obiektów wektorowych, bez trwałego zmieniania tych obiektów. Z najważniejszych nowości w wersji 9 są ponadto: podgląd zalewek i przezroczystości.

Od wersji 11 dostępny jako część pakietu programów noszącego nazwę Creative Suite[w innych językach], choć można go zakupić również oddzielnie.

Adobe Illustrator jest jednym z dwóch najpopularniejszych programów do tworzenia i edycji grafiki wektorowej na świecie, obok CorelDRAW. Tworzone w nim ilustracje o rozszerzeniu AI można otworzyć we wszystkich programach od firmy Adobe do tworzenia i edycji grafiki, a także obróbki wideo, oraz animacji. Pliki Illustratora można również otworzyć w wyżej wymienionym Corelu, jednak plików o rozszerzeniu .cdr, które należą do Corela nie można otworzyć w Illustratorze.

Zalety Adobe Illustrator

Wśród oferowanych przez aplikację funkcji i narzędzi wymienić należy m.in. Adobe Bridge ułatwiające przeglądanie plików graficznych, Live Trace do szybkiego konwertowania obrazków na opis wektorowy oraz Live Color pozwalające na szybką zmianę kolorystyki przy jednoczesnym zachowaniu proporcji pomiędzy poszczególnymi kolorami w projekcie.

Zaletą Adobe Illustratora jest w pełni modyfikowalny interfejs użytkownika, a także możliwość eksportu do grafiki formatu SVG i SVG-t. Wśród funkcji jakie oferuje Adobe Illustrator CC wymienić należy nowe opcje pędzla, umożliwiające tworzenie pędzli o zmiennej grubości i precyzyjne ustawianie grubości w dowolnym jego punkcie, funkcje pozwalającą na intuicyjne łączenie, edytowanie i wypełnianie kształtów bezpośrednio na obszarze roboczym, bez konieczności korzystania z wielu dodatkowych narzędzi.

Najlepszy program do wektorów?

Adobe Illustrator dostarcza rozwiązania z zakresu grafik wektorowych,  pozwala na tworzenie log, ikon, rysunków topografii oraz różnego rodzaju ilustracji nadających się do druku. Publikacji w  Internecie, w postaci wideo oraz innych łącznie z urządzeniami przenośnymi.  Sposób tworzenia grafik w programie Illustrator oparty jest na wektorze, dzięki czemu finalne dzieła mogą być bez problemu skalowane do ekranów mobilnych i rozmiarów bilbordów. Efekt końcowy jest zawsze ostry i wygląda profesjonalnie. Miliony artystów na całym świecie pracuje w programie Illustrator przy projektowaniu książek, bilbordów stron internetowych oraz opakowań produktów.

Uzyskaj wszystkie narzędzia do rysowania potrzebne do przekształcania prostych kształtów i kolorów w wyrafinowane logo , ikony i grafiki. Illustrator to oprogramowanie do projektowania oparte na wektorach, więc grafika może zostać zmniejszona do ekranów urządzeń mobilnych i do rozmiaru billboardu – i zawsze będzie wyglądać ostro i pięknie.

Program Illustrator uruchamia, zapisuje i renderuje efekty szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Wykorzystaj ponownie swoją grafikę wektorową i uzyskaj szybki dostęp do nieograniczonej liczby czcionek. Bezproblemowo współpracuj z innymi aplikacjami Creative Cloud, takimi jak Photoshop, InDesign, XD i After Effects. Twoje dokumenty, grafika, style i tekst są przechowywane w chmurze i zawsze aktualne, dzięki czemu możesz pracować w dowolnym miejscu.

Projektowanie graficzne

Graficy dysponujący odpowiednimi umiejętnościami, wiedzą oraz znajomością programu Adobe Illustrator są w stanie projektować merche, wizualizacje opakowań oraz etykiety, a nawet projekty budynków mieszkalnych – przygotowywanie wspomnianych projektów ułatwiają narzędzia 3D. Doskonale dopracowane funkcje sprawiają, że z produktu Adobe korzystają projektanci na całym świecie, tworząc grafiki na potrzeby zarówno przestrzeni internetowej, jak też publikacji wydawanych w formie fizycznej.

Warto zaznaczyć, że program Illustrator obsługuje grafikę wektorową – Photoshop z kolei służy do pracy nad grafiką rastrową. Może to brzmieć mało intuicyjnie, ale w największym uproszczeniu AI nie jest ograniczony pikselami i pozwala tworzyć takie projekty, które można skalować bez żadnych ograniczeń. W praktyce oznacza to, że logotypy, znaki czy ilustracje stworzone za pomocą Ilustratora da się dowolnie powiększać lub pomniejszać, nie tracąc przy tym nic z ich wyjściowej jakości.