Co to jest A6? Definicja

Jaki rozmiar ma kartka A6? Wymiary formatu A6 w centymetrach (cm) i pikselach (px)

Format A6

Format A6 z perspektywy marketingu, jest jednym z ciekawszych wymiarów papieru. Można go wykorzystać do kilku ciekawych rozwiązań, dzięki którym dotarcie do klientów oraz budowanie wizerunku jest łatwiejsze. Rozmiar A6 nie jest duży, ale mimo to pozwala na przekazanie cennych informacji, które zachęcą odbiorców do nawiązania relacji z firmą.

Do druku wykorzystywane są różne formaty papieru. Dzięki zróżnicowaniu ich rozmiarów możliwe jest zastosowanie odpowiedniego formatu do celu, jaki ma osiągnąć dana forma. Przykładem jest format A4, wykorzystywany przeważnie do celów biurowych. Jest on bardzo atrakcyjny z uwagi na optymalny rozmiar oraz możliwość zmieszczenia na nim dość dużej ilości informacji. Z kolei format A5 wykorzystywany jest zazwyczaj do druków reklamowych, np. ulotek. W zastosowaniach domowych nie spotkał się on z większym uznaniem.

Rozmiar A6 wymiary

Wszystkie rozmiary formatów papieru definiowane są przez normę ISO 216. Ich wielkość wykorzystywana jest do różnych celów. Nie każdy bowiem format papieru nadaje się do wszystkich zastosowań. Przykładem może być najpopularniejszy, czyli A4. Wręczanie ulotki wydrukowanej na takim formacie jest dość niewygodne. Przekazuje się wtedy dużą kartkę, której odbiorca nie może nigdzie szybko schować. Do takich zastosowań przewidziane są inne rozmiary papieru. Zaś wspomniany format A4 wykorzystywany jest m.in. do wydruków biurowych, a także domowych.

Papier formatu A6 nie jest tak popularny, jak np. A4. Zazwyczaj nie jest wykorzystywany w domowych wydrukach. Za to w marketingu papier o rozmiarze A6 cieszy się sporym uznaniem. Jego niewątpliwą zaletą jest niewielki wymiar, który przekłada się na koszty wydruku oraz wygodę kolportażu. Skoro o rozmiarze formatu A6 mowa, to warto zwrócić uwagę, że jest on znacznie mniejszy niż A4. Kiedy przyłoży się do siebie 2 kartki papieru we wspomnianych formatach, można zauważyć sporą różnicę między nimi. Okazuje się bowiem, że A6 stanowi ¼ wielkości formatu A4. Ponadto format A6 można uzyskać poprzez złożenie na pół kartki papieru rozmiaru A5.

Wielkość formatu A6 w najpopularniejszych jednostkach miary:

  • rozmiar formatu A6 w milimetrach wynosi 105 x 148 mm
  • rozmiar formatu A6 w centymetrach wynosi 10,5 x 14,8 cm,
  • rozmiar formatu A6 w calach wynosi 4,13” x 5,83”,
  • rozmiar formatu A6 w punktach wynosi 297,6 x 419,5 pt.

Gdy zastosowane zostaną spady, wtedy rozmiar A6 wynosi:

  • rozmiar formatu A6 ze spadami 2 mm wynosi 109 x 152 mm,
  • rozmiar formatu A6 ze spadami 3 mm wynosi 111 x 154 mm.

Powierzchnia kartki papieru formatu A6 to 15 cm2, czyli 0,015 mkw

Rozmiar A6 px

Jeśli do druku ma być wykorzystany format A6, to warto poznać jego rozmiar w pikselach. Jest on bowiem bardzo często stosowany do materiałów reklamowych, ale nie tylko. Wydruki w formacie A6 są wykorzystywane w biurach do wielu czynności, np. wystawiania rachunków. Co ciekawe, to także papier stosowany do pocztówek. Jeśli zatem planowany jest wydruk materiałów, warto wiedzieć, że rozmiar formatu A6 w pikselach wynosi 1240 x 1748 px. Trzeba przy tym pamiętać, że zastosowana jakość to 300 DPI. Jeśli jednak będzie ona mniejsza i wyniesie 72 DPI, to rozmiar formatu A6 w pikselach wynosi 298 x 420 px.

Do czego jest wykorzystywany format A6?

Najpopularniejszym zastosowaniem formatu A6 są ulotki. To niewielkie materiały reklamowe stosowane przez firmy. Można na nich zawierać atrakcyjne z perspektywy odbiorców informacje. Bardzo często ulotki wykorzystuje się do poinformowania o rozpoczęciu działalności firmy, promocjach, a także wydarzeniach. Wymiar formatu A6 jest bardzo wygodny do takich zastosowań. Nie jest on zbyt duży, dzięki czemu roznoszenie ulotek jest łatwiejsze. Ponadto wydruk na papierze formatu A6 jest tańszy w porównaniu do innych. Warto więc go wykorzystać do ulotek jednostronnych oraz dwustronnych.

Ponadto format A6 wykorzystywany jest do:

Pozostałe formaty takie jak B0B1B2B3B4B5B6B7 w innych definicjach słownika. Natomiast formaty o mniejszej powierzchni takie jak C0C1C2C3C4C5C6C7 znajdziesz w dziale formatów słownika pod literą C. Definicje i wielkości większych formatów takich jak  A0A1A2A3A4A5A6A7  także dla Państwa udostępniliśmy i możecie je zobaczyć pod literą A. Innym formatem udostępnionym w słowniku jest Format DL Zapraszamy do pełnego zapoznania się z wielkościami papierów na których pracują drukarnie oraz innymi zagadnieniami związanymi z grafiką w naszym słowniku.