Co to jest A0? Definicja

Jaki rozmiar ma kartka A0? Wymiary formatu A0 w centymetrach (cm) i pikselach (px)

Format A0

Rozmiar A0 to największy rozmiar znormalizowany w formacie ISO 216. Wszyscy zainteresowani sięgnąć mogą oczywiście po większe rozmiary, jak na przykład 2A0 czy 4A0, jednakże nie są one standaryzowane.

Arkusz oznaczony symbolem A0 jest dwukrotnie większy od formatu A1. Zachowany jest w jego przypadku stosunek długości do szerokości w proporcji 1 do √2. Identyczna sytuacja ma miejsce w odniesieniu do wszystkich pozostałych formatów objętych niemiecką normą DIN.

Rozmiar A0 wymiary 

Powierzchnia A0 równa jest 1 metrowi kwadratowemu, czyli 1000 cm2. Wymiary formatu A0 to 841 x 1189. Format netto (po odcięciu spadów) to 810 mm na 1180 mm. Powierzchnia A0 wyrażana w pikselach wynosi 9933px x 14043px, natomiast w punktach – 2383,9pt x 3370,3pt.

Gramatura papieru opisywana jest każdorazowo w gramach na m2.

Celem obliczenia gramatury formatów należy podzielić ich wagę przez odpowiedni dzielnik. Zakładamy w tym przypadku, że znana jest waga wyjściowa papieru w formacie A0.

Wskazany format został uwzględniony w podstawowym podziale według normy ISO 216. Zalicza się do grupy zasadniczych formatów A. B i C to arkusze pomocnicze. Ogólny podział jest wyznaczony prosto: każdy kolejny jest mniejszy o połowę od poprzednika. Jest to zaokrąglone do pełnych milimetrów. A0 jest bazą, a jego konkretne wymiary zostały dopasowane w taki sposób, aby tworzyły wspólnie 1 metr kwadratowy. Format A to baza w branży papierniczej, gdy chodzi o sprzedaż detaliczną.  Arkusze B są stosowane do profesjonalnych wydruków, a C – do kopert.

Poniżej znajdziesz konkretne wymiary bloku A0:

– w milimetrach: 841 x 1189 milimetrów,

– w centymetrach: 84,1 x 118.9 centymetrów,

– w calach: 33.11’’ x 46.81’’.

Arkusz papieru o powierzchni 1 metra kwadratowego to największy znormalizowany rozmiar w obrębie ISO 216. Jest on dwukrotnie większy od formatu A1. Jeśli do tej pory miałeś problemy z dookreśleniem rozmiaru, to po zapoznaniu się z tymi wiadomościami nie musisz się obawiać, zawsze będziesz zorientowany, jak prezentuje się podany wyrób papierniczy. Co więcej, dzięki tym informacjom możesz wyznaczyć dalsze formaty, gdy potrzebujesz innego rozmiaru.

Druk wielkoformatowy zastosuj wtedy, gdy chcesz uzyskać wysoką jakość grafiki. To najlepsza opcja dla fotografii lub przekazów reklamowych. Ten typ sprawdza się też świetnie w projektowaniu wspomaganym komputerowo. Jeśli decydujesz się na format A0, to musisz jedynie pamiętać o tym, żeby dobrać odpowiednie parametry. Precyzyjne dopasowanie plotera do potrzeb użytkownika jest priorytetem. Być może na co dzień nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale druk wielkoformatowy od wielu lat stosowany jest w przestrzeni publicznej. Co ciekawe, to nie tylko billboardy albo różne banery reklamowe. Wskazana forma ma o wiele szersze zastosowanie.

Zastosowanie druku wielkoformatowego

Wydruki uzyskane z arkusza A0 możesz zastosować zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli decydujesz się na to, aby format o wskazanym rozmiarze znajdował się na zewnątrz, musisz zwrócić uwagę na dodatkowe zabezpieczenie przed czynnikami pogodowymi. Zlecając usługę wydruku w profesjonalnej drukarni nie powinno być z tym problemu. Zostaniesz obsłużony kompleksowo.

Efektywna forma nadaje się do wykorzystania na szyldy reklamowe. Te z kolei z pewnością przyciągną wzrok odbiorców, czyli potencjalnych klientów. A0 to również dobre rozwiązanie w przypadku tablic informacyjnych. Mogą one być elastyczniejsze, jak i luźne. Warto w takim wypadku do samego wydruku dołączyć laminat, a więc ochronę przed wpływem szkodliwych warunków pogodowych. Format A0 może też zostać wybrany do oklejania samochodów. Może też być wykorzystany do stworzenia elementów na różne wystawy. Pewne jest to, że sposób wydruku przy pomocy sprawnych urządzeń zapewni idealne warunki wizualne. Format A0 to format, jaki domaga się jak najlepszego opracowania drukarskiego. Każdy szczegół musi być na danym wydruku wiernie odwzorowany.

Pozostałe formaty takie jak B0B1B2B3B4B5B6B7 w innych definicjach słownika. Natomiast formaty o mniejszej powierzchni takie jak C0C1C2C3C4C5C6C7 znajdziesz w dziale formatów słownika pod literą C. Definicje i wielkości większych formatów takich jak  A0A1A2A3A4A5A6A7  także dla Państwa udostępniliśmy i możecie je zobaczyć pod literą A. Innym formatem udostępnionym w słowniku jest Format DL Zapraszamy do pełnego zapoznania się z wielkościami papierów na których pracują drukarnie oraz innymi zagadnieniami związanymi z grafiką w naszym słowniku.