Co to jest A3? Definicja

Jaki rozmiar ma kartka A3? Wymiary formatu A3 w centymetrach (cm) i pikselach (px)

Format A3

Format A3 to kolejny bardzo popularny rozmiar używany w druku i poligrafii. Najczęściej jest on wykorzystywany w zastosowaniach profesjonalnych – rzadziej w gospodarstwach domowych. Przyczyna tego stanu rzeczy leży w jego ponadstandardowym formacie. Urządzenia drukujące w formatach większych niż A4 użytkowane są głównie w większych biurach i najczęściej w zakładach usługowych i drukarniach. Jednakże ten wymiar możemy uznać za bardzo popularny ze względu na swoje możliwości podział na dwa użytki A4 lub cztery formatki A5, czy osiem formatów A6 co stanowi niezaprzeczalną jego zaletę w zastosowaniach profesjonalnych.

Z pewnością już państwo wiedzą, że format A3 to: 420mm x 297mm.

Rozmiar A3 wymiary 

Jak już napisaliśmy format A3 ma wymiary 420mm x 297mm. Jest on złożony z dwu pośrednich wymiarów formatu A4 (210mm x 297mm). Czyli doszliśmy do końcowego uproszczonego wniosku, że aby uzyskać arkusz A3 muszą zostać połączone wymiary dwu formatek arkusza A4. Poniżej formaty w przeliczeniu na milimetry, centymetry, piksele,

WYMIAR PAPIERU A3 określony w milimetrach:

Wysokość formatu A3 wynosi:                420mm.
Szerokość formatki A3 to odpowiednio: 297mm.

ROZMIAR ARKUSZA A3 wyrażony w centymetrach:

Wysokość arkusza formatu A3   –   42,0cm
Szerokość formatki arkusza A3  –   29,7cm

WIELKOŚĆ UŻYTKU A3 przeliczony na piksele – rozdzielczość: 300dpi.

Wysokość formatki A3 dla rozdzielczości   300dpi  – 4 961 px
Szerokość arkusza A3 dla rozdzielczości   300 dpi –  3 508 px

WIELKOŚĆ FORMATU A3 przeliczona na piksele w rozdzielczości 72 dpi

Wysokość formatki A3 dla rozdzielczości   72dpi  – 1191 px
Szerokość arkusza A3 dla rozdzielczości    72dpi –  842 px

Druk plakatów reklamowych– A3 to format często wykorzystuje się do drukowania mniejszych plakatów reklamowych, edukacyjnych lub informacyjnych.

Projektowanie graficzne — w projektowaniu graficznym format A3 jest często stosowany do tworzenia plakatów, banerów, plansz, map itp.

Fotografia — format A3 to dobry wybór dla fotografów, którzy chcą wydrukować swoje zdjęcia w większym formacie niż standardowe A4.

Projektowanie produktów — w projektowaniu produktów rozmiar A3 używa się zazwyczaj  do tworzenia plansz prezentujących projekty, prototypy, wizualizacje itp.

Biuro — format A3 wykorzystuje się w biurze do drukowania raportów, instrukcji, schematów, prezentacji itp.

Pozostałe formaty takie jak B0B1B2B3B4B5B6B7 w innych definicjach słownika. Natomiast formaty o mniejszej powierzchni takie jak C0C1C2C3C4C5C6C7 znajdziesz w dziale formatów słownika pod literą C. Definicje i wielkości większych formatów takich jak  A0A1A2A3A4A5A6A7  także dla Państwa udostępniliśmy i możecie je zobaczyć pod literą A. Innym formatem udostępnionym w słowniku jest Format DL Zapraszamy do pełnego zapoznania się z wielkościami papierów na których pracują drukarnie oraz innymi zagadnieniami związanymi z grafiką w naszym słowniku.