Co to jest Druk offsetowy? Definicja

przemysłowa odmiana druku płaskiego, w której obraz przenoszony jest z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe za pośrednictwem cylindra. Ze względu na konieczność przygotowania matrycy druk offsetowy jest nieopłacalny w małych nakładach oraz w przypadku druków personalizowanych (patrz: personalizacja), jednak bezkonkurencyjny w przypadku druku dużych nakładów jednego wzoru.

Komponenty elektroniczne odpowiadające za przekazanie danych dotyczących grafik i tekstów sterowane są przez specjalistyczne oprogramowanie – to dzięki niemu możemy liczyć na wierne odwzorowanie kolorów. Podawanie i prowadzenie papieru nie wymaga szerszego omówienia – zespół prowadnic i czujniki zapewniają prawidłową pracę tego zespołu. Natomiast kwestia nakładania kolorów na papier warta jest głębszej analizy – o ile dość łatwo można sobie wyobrazić, jak działa drukarka atramentowa, to trochę trudniej jest w przypadku laserowej.

W drukarni offsetowej wykorzystuje się zasadniczo dwa typy offsetu: arkuszowy i zwojowy (rolowy). Każdy z nich przeznaczony jest do innego rodzaju wyrobów poligraficznych. W druku arkuszowym stosuje się farby offsetowe o dużej lepkości, utrwalane na podłożu drukowym w postaci arkusza. Z kolei w druku zwojowym podłoże ma – analogicznie – postać zwoju i stosuje się w nim farby o małej lepkości. Druk zwojowy dzieli się na offset na zimo oraz na gorąco. Te dwa podtypy różnią się od siebie procesem utrwalania farby. W offsecie na zimo farba wsiąka w papier i w ten sposób zostaje na nim utrwalona, natomiast offset na gorąco wykorzystuje dodatkowo tunel suszący, w którym farba odparowuje w wysokich temperaturach. Druk zwojowy wykorzystywany jest przede wszystkim do gazet i czasopism. Natomiast druk arkuszowy jest doskonałą metodą wykonywania ulotek, plakatów, katalogów czy broszur, chętnie stosowaną w drukarniach offsetowych do przygotowywania druków reklamowych.

Druk offsetowy jest wykonywany przy użyciu roztworu nawilżającego (offset wodny) lub bez jego udziału, za pomocą specjalistycznych farb z wysokim napięciem powierzchniowym i silikonowych form drukowych (offset bezwodny). Technika offsetu bezwodnego jest rzadko stosowana, większość drukarni offsetowych stosuje tradycyjną metodę offsetu wodnego. Wykorzystuje ona specjalne substancje, które odpychają albo przyciągają wodę. Miejsca, w których wykonuje się nadruk pokrywane są substancją hydrofobową, odpychającą wodę, ale przyciągającą farbę. Natomiast w miejscu wolnym od nadruku używa się substancji hydrofilowych, które działają odwrotnie, czyli przyciągają wodę.