Co to jest Druk cyfrowy? Definicja

druk realizowany poprzez dostarczane materiałów do urządzenia drukującego w postaci danych komputerowych,

Druk cyfrowy to jedna z najpopularniejszych obecnie metod druku. Używany do produkcji materiałów reklamowych takich jak ulotki, wizytówki czy katalogi, jest szczególnie ceniony za szybkość, trwałość oraz możliwość łatwego spersonalizowania wydruków. Dzięki coraz to nowszym rozwiązaniom dużo częściej druk cyfrowy jest uważany za alternatywę dla offsetu. Jeśli zastanawiasz się, na czym polega ta technologia druku, jakie są jej zalety i jakie daje możliwości, to jesteś w dobrym miejscu.

Czasy, kiedy to drukarz musiał manipulować ołowianymi literami, aby skomponować plakat, dawno minęły. Rozwój technologii zmienił świat poligrafii, a proces drukowania przeszedł znaczącą ewolucję. Jednym ze znamion postępu jest powstanie druku cyfrowego, czyli techniki umożliwiającej odtwarzanie obrazów zaprojektowanych na laptopie bezpośrednio na papierze. W tej metodzie zapis cyfrowy obrazu przesyłany jest prosto z komputera do drukarki, a następnie nanoszony na wybrane podłoże. Druk cyfrowy umożliwia bardzo szybkie drukowanie dokumentów lub materiałów reklamowych, więc z powodzeniem stosuje się go zarówno do celów marketingowych, jak i osobistych.

Wydruki w technologii cyfrowej nie wymagają wcześniejszego naświetlania płyt, ani użycia formy drukarskiej. W druku cyfrowym rolę matrycy pełni tzw. fotoreceptor, czyli kręcący się cylinder, który pokrywa warstwa materiału światłoczułego. To na nim powstaje obraz, który następnie jest przenoszony na nośnik. Dzieje się tak, ponieważ zapis cyfrowy obrazu, który przesyłany jest bezpośrednio z komputera do drukarki, jest naświetlany na cylindrze w odpowiednich punktach. W miejscach tych cylinder zyskuje ładunek elektrostatyczny, a ponieważ cząsteczki farby są przeciwstawne, mogą się do niego „przyczepić”. To właśnie w ten sposób farba nanoszona jest na papier, aby następnie być utwardzona za pomocą temperatury. 

Ciekawostka: W technologii cyfrowej każda farba z podstawowej palety kolorów nanoszona jest osobno, a dzięki zachowaniu odpowiednich proporcji możliwe jest wytworzenie w pełni kolorowego obrazu.