Co to jest offset? Definicja

przemysłowa odmiana druku płaskiego, w której obraz przenoszony jest z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe za pośrednictwem cylindra. Ze względu na konieczność przygotowania matrycy druk offsetowy jest nieopłacalny w małych nakładach oraz w przypadku druków personalizowanych (patrz: personalizacja), jednak bezkonkurencyjny w przypadku druku dużych nakładów jednego wzoru.

Ułożenie farb na matrycy skutkuje sposobem, w jaki zostanie ona utrwalona na np. arkuszu. Ściśle rzecz ujmując występują aż cztery cylindry, po jednym na każdy kolor w standardowo używanej do druku przestrzeni kolorów CMYK (cyjan, magenta, żółty i czarny). Może również wystąpić piąty cylinder służący do uszlachetnienia wydruków, lub nanoszenia kolorów spoza przestrzeni kolorów CMYK.

Druk offsetowy polega na wykorzystaniu przyciągania, oraz odpychania wody. W miejscach, gdzie ma zostać wykonany nadruk matrycę pokrywa się substancją oleofilną i hydrofobą, która przyciągnie do siebie tłuste farby, ale odepchnie wodę. Tam, gdzie przestrzeń ma zostać nie zadrukowana wykorzystuje się substancje hydrofilne, oleofobowe, które zadziałają odwrotnie.

Możliwość druku offsetowego oznacza opłacalność przy większych zamówieniach, ze względu na niewielki koszty zadrukowania pojedynczych materiałów, ale wysoką ceną przygotowań całego procesu.