Co to jest Druk laserowy? Definicja

metoda druku, w której obraz w drukarce jest tworzony z czterech kolorów CMYK (patrz: CMYK). Drukarka posiada oddzielny zbiornik na toner z danym kolorem i z każdego z nich nakładana jest oddzielna warstwa koloru. Następnie wydruk jest utwardzany poprzez docisk i wysoką temperaturę.

Komponenty elektroniczne odpowiadające za przekazanie danych dotyczących grafik i tekstów sterowane są przez specjalistyczne oprogramowanie – to dzięki niemu możemy liczyć na wierne odwzorowanie kolorów. Podawanie i prowadzenie papieru nie wymaga szerszego omówienia – zespół prowadnic i czujniki zapewniają prawidłową pracę tego zespołu. Natomiast kwestia nakładania kolorów na papier warta jest głębszej analizy – o ile dość łatwo można sobie wyobrazić, jak działa drukarka atramentowa, to trochę trudniej jest w przypadku laserowej.

Drukarka laserowa – budowa bez tajemnic

Jednym z najważniejszych elementów jest bęben światłoczuły. Bęben najpierw jest ładowany elektrostatycznie przez elektrodę ładującą, a następnie jest naświetlany przez laser (lub coraz częściej – przez diody LED) w odpowiednich miejscach, w których zmienia się ładunek elektrostatyczny. To w tych miejscach przyczepi się toner, który docelowo przylgnie do kartki papieru. Z kolei toner to mieszanka dwóch rodzajów cząstek – elektrostatycznych (najczęściej jest to żelazo) oraz kolorowych (w przypadku koloru czarnego jest to często sadza).

Wbrew pozorom nie jest to po prostu proszek zawierający wyłącznie drobinki żelaza i barwnika. Toner musi spełniać szereg wymagań i jest mieszaniną wielu związków chemicznych. Większość producentów używa tonerów wytwarzanych według własnych receptur – dlatego tonery uniwersalne nie sprawdzają się dobrze w każdej drukarce laserowej. Co z laserem? Jak już wspomnieliśmy – w nowszych modelach drukarek jest zastępowany diodami LED (zużywają znacznie mniej energii i łatwiej je wymienić).

Zadaniem tego komponentu jest naświetlenie bębna światłoczułego w odpowiednich miejscach – tych, do których przyczepi się toner. Laser tworzy elektrostatyczną matrycę strony na bębnie światłoczułym. Co dzieje się później? Kolejnym etapem jest naniesienie tonera na kartkę papieru. Toner jest pobierany z zasobnika przez wałek magnetyczny. Wałek nadaje odpowiedni ładunek cząsteczkom tonera, żeby mogły się przyczepić w odpowiednich miejscach do bębna światłoczułego. Za równomierne rozłożenie tonera i jego ilość na wałku magnetycznym odpowiada listwa podająca.