Co to jest Hotstamping? Definicja

Hotstamping, czyli usługa wytłaczania na gorąco opiera się o wykorzystanie stempli i matryc w celu uzyskania pozłacanych bądź posrebrzanych wydruków. Hotstamping jest dzisiaj coraz bardziej popularny i z powodzeniem może być stosowany nie tylko do materiałów żelaznych i nieżelaznych, ale również do termoplastów i stopów

Hot-stamping jest jedną z głównych odmian tłoczenia na gorąco, ale przede wszystkim jest to technika suchego drukowania stosowana w litografii, gdzie folie są przenoszone na określoną powierzchnię przy wysokich poziomach temperatury. Ogrzewanie jest ważną częścią procesu hot-stampingu, ponieważ to właśnie ono umożliwia przeniesienie obrazów.

Za pomocą stempla matrycowego grawerowany obraz jest podgrzewany, zanim zostanie przeniesiony na folię. Folia holograficzna odpowiada za pozostawienie posrebrzenia/pozłocenia na określonej powierzchni, na którą efekt ma zostać przeniesiony. Sam proces znakowania barwnikiem nie zanieczyszcza środowiska, ponieważ używa się tutaj wyłącznie suchych materiałów.

Elementy niezbędne w procesie hot-stampingu
Matryce i folie to najczęściej używane narzędzia w procesie hotstampingu. Matryce są zazwyczaj wykonane z jednego z tych dwóch materiałów:

gumy silikonowej

metalu.

Warto wiedzieć, że mogą być odlewane lub formowane bezpośrednio. Są zdolne do przenoszenia nawet drobnych szczegółów – co ostatecznie daje print o wysokiej jakości. Mogą być bez problemu formowane w celu zniwelowania ewentualnych nierówności na powierzchni.

Jeśli chodzi o folie niezbędne w hot-stampingu, mogą być metalowe i niemetaliczne. To wielowarstwowe powłoki, które przenoszą się na określoną powierzchnię produktu.

Do tego, różne urządzenia do tłoczenia na gorąco są wykorzystywane do różnych celów, ale najbardziej znaną maszyną do tłoczenia na gorąco jest prosta prasa.