Co to jest Adobe XD? Definicja

Adobe XD pozwala na tworzenie dużych interaktywnych projektów dzięki zestawowi funkcji, które zapewniają zupełnie nowe możliwości dla projektantów. Oprogramowanie pozwala między innymi tworzyć i udostępniać animacje, interfejs stron internetowych oraz programów do smartfonów

Adobe XD jest narzędziem, w którym w łatwy i intuicyjny sposób możemy stworzyć wszelkie projekty nieprzeznaczone do druku, takie jak layouty: strony internetowej, sklepu online, aplikacji mobilnej, mailingu, prostych grafik na social media czy statycznych bannerów internetowych. Ponadto możemy zaprojektować proste animacje bazujące na przejściach pomiędzy obszarami roboczymi czy reakcjach na najechanie kursorem. Adobe XD wyposażone jest w minimalistyczny, przejrzysty interfejs, podzielony na:

I. Prototype

Adobe XD – prototyp

Sekcja ta poświęcona jest prototypowaniu, to tutaj mamy możliwość połączenia naszych artboardów, zaprojektowania prostych animacji przejść czy po najechaniu kursorem.

1. Obszar roboczy skierowany na interakcję

Jak widzimy, po zaznaczeniu jakiegokolwiek elementu czy artboardu pojawia nam się niebieska strzałka, dzięki której możemy wybrać dokąd zostaniemy poprowadzeniu po kliknięciu wybranego elementu. Wystarczy przeciągnąć kursorem na inny artboard, aby stworzyć interakcję.

2. Pasek głównych narzędzi prototypowania

Ta część również ulega zmianie, teraz możemy, po określeniu ścieżki przejścia, wskazać co będzie dane przejście aktywowało (trigger), może to być kliknięcie danego elementu, najechanie na niego, swipe, czy nawet komenda głosowa. Ponadto możemy parametry animacji takie jak czas trwania czy rodzaj przejścia.

II. Share

Adobe XD – Share

W tej sekcji skupiamy się na wyeksportowaniu naszego projektu, w postaci łącza. Z prawej strony określamy więc nazwę naszego layoutu, wybieramy rodzaj prototypu, który chcemy stworzyć (czy ma to być wersja prezentacyjna np. dla klienta, czy deweloperska dla programistów), możemy również określić, kto będzie miał dostęp do naszego prototypu.

Jak widać, obsługa tego oprogramowania jest stosunkowo prosta i nie wymaga miesięcy studiowania, co jest zdecydowanie jedną z głównych zalet tego programu, jednak ma ona również swoje wady – więcej o nich możecie przeczytać w jednym z naszych poprzednich wpisów – Adobe XD a projektowanie responsywnych stron internetowych.

Dla kogo jest Adobe XD?

Oprogramowanie Adobe XD to jest przeznaczone dla każdego, kto zarówno zaczyna przygodę z projektowaniem UI/UX, jak i dla osób zaawansowanych, jest świetnym rozwiązaniem do stworzenia zarówno prostych stron – wizytówek, jak i zaawansowanych systemów. Wyjątkowo zwrócić na niego powinny uwagę osoby, które już korzystają z pakietu Adobe, ponieważ aplikacja ta jest świetnie zintegrowana z innymi programami, takimi jak Photoshop czy Illustrator, ponadto zawiera się ona w pełnym pakiecie Adobe.