Co to jest Voucher? Definicja

Voucher to pochodzące z języka angielskiego słowo oznaczające bon, talon. Proponowany jest przez przedsiębiorców, którzy pragną zwiększyć sprzedaż swoich towarów lub świadczonych usług. Początkowo voucher stanowił określenie czeku podróżnego pozwalającego turyście korzystać z atrakcji, które wcześniej zostały zakupione przez biuro podróży. Z upływem lat pojęcie to nabrało nowego, zdecydowanie szerszego znaczenia.

Obecnie to dokument, który potwierdza przysługujące jego posiadaczowi uprawnienia. Dotyczy on pewnego świadczenia (lub zakupu towaru), które niekoniecznie związane jest z turystyką. Jest on substytutem pieniądza. Odnosi się do wszelkiego rodzaju dóbr, atrakcji, które można kupić wcześniej i zrealizować w późniejszym terminie. Należy traktować go jak zaliczkę na poczet późniejszego wykonania usługi.

Dobrze jest również wyjaśnić, czym voucher nie jest. Otóż nie mieści się on w pojęciu „prawo majątkowe”, nie jest rzeczą w rozumieniu ustawy o VAT, nie jest też usługą i co niemniej ważne nie generuje on podlegającego opodatkowaniu przychodu w podatkach dochodowych. Jest to ważna informacja, szczególnie że opodatkowanie vouchera wywołuje wiele komplikacji i sporów z fiskusem, szczególnie jeśli chodzi o VAT.

Vouchery dzieli się na kwotowe i usługowe. Jest to świetny pomysł na prezent dla niego i dla niej. Dostępne są zarówno bony na skoki ze spadochronem, do spa, jak i na atrakcje dla dwojga (np. voucher turystyczny na podróż poślubną lub hotelowy na pobyt w romantycznym ośrodku nad morzem).