Co to jest PSD? Definicja

Pliki PSD to natywny format plików programu Adobe Photoshop. Prawdopodobnie zdarzyło Ci się już widzieć pliki z formatem rozszerzenia PSD, szczególnie jeśli jesteś użytkownikiem programu Adobe Photoshop. Najczęściej używane przez projektantów i artystów pliki Photoshop Document to zaawansowane narzędzia do przechowywania i tworzenia danych obrazów.

Plik PSD może zawierać wiele warstw, obrazów i obiektów, często w wysokiej rozdzielczości, co sprawiło, że stał się standardem branżowym dla twórców.

Format PSD umożliwia obsługę do 30 000 pikseli na wysokość i szerokość, dzięki czemu tego rodzaju pliki mają imponujący zakres zarówno głębi obrazu, jak i rozszerzenia kolorów.

Historia plików PSD
Format PSD, uznawany obecnie za standardowy w branży typ pliku do obsługi i edycji obrazów cyfrowych, pojawił się razem z programem Adobe Photoshop. Będące natywnym formatem plików oprogramowania pliki PSD umożliwiły zapisywanie kompozycji programu Photoshop w wysokiej jakości dokumentach do edycji.

Firma Adobe, nosząca wówczas nazwę Adobe Systems Incorporated, opracowała pierwszą wersję programu Photoshop w 1988 r. i opublikowała ją dwa lata później. Z upływem czasu oprogramowanie i format jego plików PSD znacznie się rozwinęły, tworząc wizerunek firmy jako lidera na rynku produktów do edycji obrazów.

Do czego służą pliki PSD?
Pliki PSD umożliwiają przechowywanie ogromnych ilości danych obrazów, między innymi kilku warstw różnych obrazów lub elementów graficznych. Rozmiary plików PSD sięgające nawet dwóch gigabajtów umożliwiają tworzenie bardzo dużych plików, które można edytować.

Projektowanie materiałów cyfrowych

Program Photoshop jest jak scyzoryk w zestawach narzędzi wielu projektantów, dlatego nie dziwi, że pliki PSD są najczęściej używanym formatem w pracach związanych z projektowaniem materiałów cyfrowych. Możliwość pracy w kilku warstwach, a także importowania i edytowania wielu grafik oraz wysokiej jakości obrazów sprawia, że pliki PSD są niezbędne w projektach cyfrowych.

Przetwarzanie zdjęć

Fotograficy, którzy używają programu Photoshop i innych produktów pakietu Adobe Creative Cloud do wykonywania zadań związanych z przetwarzaniem końcowym — na przykład takich jak edycja obrazów, retuszowanie i tworzenie kompozycji — dobrze znają pliki PSD. Nie istnieje prawie nic, czego fotograf nie mógłby zrobić w pliku PSD: od naprawy niedoświetlonego zdjęcia po tworzenie błyszczących zdjęć redakcyjnych.

Wady i zalety plików PSD
Korzystanie z plików PSD wiąże się z pewnymi kompromisami. Ich przydatność zależy od potrzeb i dostępnych narzędzi.

Zalety plików PSD

Pliki PSD mogą zawierać do 30 000 pikseli na wysokość i szerokość, co oznacza, że dzięki swoim rozmiarom pozwalają na przechowywanie ogromnej ilości informacji o kolorach i jakości obrazu.
Jest to jeden z niewielu plików obrazów, które można edytować w wielu warstwach, co oznacza możliwość nakładania i modyfikowania oddzielnie kilku obrazów.
Pliki PSD można łatwo importować do innych produktów firmy Adobe, takich jak Illustrator czy Premiere Pro.

Wady plików PSD

Ponieważ jest to natywny format plików programu Photoshop, plików PSD zazwyczaj używają tylko subskrybenci pakietu Adobe Creative Cloud.
W zależności od sposobu użycia pliki PSD mogą osiągać duże rozmiary — do dwóch gigabajtów — co może być wzywaniem podczas ich przechowywania, wysyłania i przenoszenia.

Pliki PSD nie są natywnie obsługiwane w systemach operacyjnych, takich jak Windows i macOS, bez oprogramowania Creative Cloud.