Co to jest PROOF? Definicja

Proof to wydruk naszej pracy z drukarki, ale wydruk specjalny, spełniający pewne wymagania. Drukarka musi wydrukować go w taki sposób, aby kolory na wydruku wyglądały dokładnie tak, jak potem wyjdą w gotowym nakładzie z drukarni. Pomyśl jaki to jest świetny pomysł! Możesz wykonać u siebie w pracowni w ciągu kilku minut wydruk, który będzie wyglądać dokładnie tak samo jak gotowy nakład 10 000 katalogów!

Krótko mówiąc proof, to jest taki wydruk, który udaje gotową pracę. Na proofie kolory mają być jak najwierniejsze docelowej technice druku, a nie jak najładniejsze. Jeśli docelowa technika to na przykład druk na papierze gazetowym, gdzie kolory nie są nasycone a czernie są blade, to proof także powinien je w taki sposób pokazać, mimo że sama drukarka potrafi wydrukować piękne głęboko nasycone kolory i czernie. Mało tego, dobry proofer potrafi także symulować kolor papieru, na przykład właśnie gazetowego, który jest ciemniejszy i trochę żółty.

Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć jak ogromny pożytek mamy z proofa. Przede wszystkim możemy sprawdzić kolorystykę i ewentualnie coś jeszcze poprawić przed wysłaniem pracy do druku. Gdy wreszcie proof nam się podoba, albo nasz klient go zaakceptuje, wtedy taki proof wysyłamy do drukarni jako wzór koloru i śpimy spokojnie. Jeśli wszystko jest dobrze wykalibrowane, to kolory w gotowym nakładzie będą takie jak na naszym proofie.