O pixelozie mówimy, gdy piksele są widoczne gołym okiem — nie zlewają się płynnie w jeden obraz. Ten efekt może wystąpić przypadkiem podczas zmieniania rozmiarów obrazów, jeśli oczekiwane wymiary są za duże dla danej rozdzielczości. Możesz też pikselizować obrazy celowo, aby uzyskiwać ciekawe efekty.
Aby zrozumieć technikę pikselizacji, warto wiedzieć, że obrazy cyfrowe składają się z pikseli. Większość plików obrazów, na przykład JPG, PNG czy GIF, to bitmapy. Są to dosłownie mapy bitów — siatki pikseli, które razem budują obraz. Piksel jest to najmniejszy kwadrat danych (barwy, nasycenia i światła) wchodzący w skład siatki obrazu cyfrowego.
O pikselizacji mówimy, gdy piksele są widoczne gołym okiem — nie zlewają się płynnie w jeden obraz. Ten efekt może wystąpić przypadkiem podczas zmieniania rozmiarów obrazów, jeśli oczekiwane wymiary są za duże dla danej rozdzielczości. Możesz też pikselizować obrazy celowo, aby uzyskiwać ciekawe efekty. Istnieje nawet gatunek sztuki pixel art (grafika pikselowa), który nawiązuje do nostalgii i dobrych wspomnień związanych z wczesnymi grami wideo.
Obraz o dowolnym rozmiarze i każdej jakości możesz szybko przekształcić w grafikę pikselową, stosując efekt pikselizacji.