Co to jest GIF? Definicja

W najprostszej formie GIF (wymawiane jako “gif” lub “jiff”) to po prostu plik obrazu. Podobnie jak formaty plików JPEG i PNG, format GIF może być używany do tworzenia obrazów nieruchomych. Jednak format GIF ma specjalną funkcję – można go również używać do tworzenia animowanych obrazów, takich jak ten poniżej.

Mówimy „animowane obrazy”, ponieważ GIF-y nie są tak naprawdę filmami. Jeśli już, to bardziej przypominają flipbooki. Po pierwsze, nie mają dźwięku (prawdopodobnie to zauważyłeś). Ponadto format GIF nie został stworzony do animacji; tak właśnie się ułożyło. Widzisz, pliki GIF mogą zawierać wiele obrazów naraz, a ludzie zdali sobie sprawę, że te obrazy mogą ładować się sekwencyjnie (znowu, jak flipbook), jeśli zostaną odkodowane w określony sposób.

CompuServe opublikował format GIF w 1987 r., A ostatnio został zaktualizowany w 1989 r. Innymi słowy, GIF jest starszy niż około 35% populacji Stanów Zjednoczonych i jest o dwa lata starszy od sieci World Wide Web. Pomogło to zdefiniować wczesne strony internetowe GeoCities, strony MySpace i łańcuchy e-maili (pamiętasz tańczące dziecko?) I nadal stanowi dużą część kultury internetowej. W rzeczywistości format GIF może być teraz bardziej popularny niż kiedykolwiek wcześniej.

Szczerze mówiąc, GIF to strasznie przestarzały format. Pliki GIF są 8-bitowe, co oznacza, że ​​są ograniczone do 256 kolorów i prawie zawsze wyglądają jak bzdury. Format GIF również nie obsługuje półprzezroczystości, a pliki GIF często mają duży rozmiar pliku (większy niż pliki wideo MP4), ponieważ są nieskompresowane.