Co to jest Papier niepowlekany? Definicja

papier bez dodatkowej powłoki. Nie jest tak gładki w dotyku jak papier powlekany (patrz: papier powlekany) i wchłania więcej farby. Jest dostępny w różnych wariantach tekstury.

Papier niepowlekany – charakterystyka papieru bez uszlachetnienia

Po papierze niepowlekanym można swobodnie pisać

Zgodnie z najprostszą definicją papier niepowlekany to po prostu każdy rodzaj papieru, który nie posiada dodatkowej powłoki uszlachetniającej. Niektóre klasyfikacje zaliczają do tej kategorii także uszlachetnione mieszankami pigmentów naturalnych papiery kredowe, które są cięższe, solidniejsze, bardziej eleganckie od zwykłych, pomimo tego, że wciąż nie mają dodatkowej powłoki zewnętrznej. Inne podejście koncentruje się na papierach offsetowych, czyli najbardziej standardowych rodzajach arkuszy powstałych głównie z drzewnej masy celulozowej.

W każdym przypadku wyróżniamy różne gramatury danego papieru, a arkusze mogą być cięte na dowolne rozmiary. Unikalną cechą papierów, które nie są wzbogacone pigmentami i nie mają powłok zewnętrznych, jest to, że dobrze chłoną farbę i tusz. Dzięki temu produkty te nadają się do ręcznego zapisywania, a do tego z łatwością wykorzystuje się je do druku w domowych i biurowych warunkach.

Z drugiej strony papiery niepowlekane są najbardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych. Produkty te świetnie chłoną wodę, przez co szybciej się niszczą. Nie są tak odporne na uszkodzenia mechaniczne, np. darcie lub rwanie. Odmiany te są też w większym stopniu narażone na działanie promieni słonecznych. Wciąż jednak dobrze sprawdzają się do wykonywania bardziej powszechnych broszur, materiałów codziennego użytku i nie tylko.

Zastosowanie papieru niepowlekanego

Papier bez powłoki i wzbogacenia składu wciąż jest zdecydowanie najczęściej używany, czemu sprzyja lekkość i niska cena. Zakres zastosowania papieru niepowlekanego jest bardzo szeroki.

W reklamie może być użyty do druku ulotek reklamowych, broszur produktowych i katalogów. Produkowane z niego są także książki, notesy, kalendarze, gazety i koperty. Wiele zależy również od dodatkowych parametrów arkusza.