Co to jest Druk wielkoformatowy? Definicja

zazwyczaj rozumiany jako druk, który nie jest obsługiwany przez komercyjne drukarki dostępne w domu i pracy. Takimi wydrukami będą np. banery, tablice, szyldy, plakaty, stojaki, roll-up’y czy folie witrynowe.

Druk wielkoformatowy jest jedną z najszybciej rozwijających się technologii w branży reklamowej. Billboardy, banery reklamowe, firmowe samochody, kolorowe witryny sklepów, stoiska, wszelkie eventy z mnóstwem obrazów marketingowych – to tylko niewielka część sposobów na wykorzystanie druku wielkoformatowego. Marketing rośnie w siłę, marki prześcigają się w zdobywaniu klientów, a firmy pragną się wyróżnić. Jednak wielkie formaty wymagają wielkich urządzeń. Druk specjalistyczny na niestandardowych rozmiarów powierzchnie to zadanie dla profesjonalnych firm. Czym jest druk wielkoformatowy i dlaczego jest tak chętnie stosowany przez agencje reklamowe?

Druk wielkoformatowy to nowoczesna forma poligrafii, która pozwala na przeniesienie obrazu cyfrowego na materiał o dużej powierzchni. Jest nazywany także drukiem cyfrowym lateksowym oraz solwentowym. W dużym uproszczeniu techniki druku wielkoformatowego polegają na nanoszeniu przez drukarkę wielkoformatową, inaczej zwaną ploterem, tuszu na bazie rozpuszczalników.

Nazwa druk wielkoformatowy odnosi się do rozmiaru druku, ponieważ komercyjne drukarki, które dostępne są w domach i w biurach, nie obsługują tego typu prac. Do wydruków wielkoformatowych potrzebne są urządzenia obsługujące rozmiary od 50 cm szerokości. Rozmiar powyżej 50 cm wymaga specjalistycznych urządzeń. Wielkość takich wydruków dochodzi nawet do kilku metrów długości. Oczywiście sprzęt jest używany nie tylko do wydruków w dużych rozmiarach. Za pomocą tej techniki możliwe są także wydruki dużo mniejsze np. naklejki lub tabliczki informacyjne. Istotne jest także to, że mogą być pokryte warstwą laminatu, która dodatkowo zabezpiecza druk przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak deszcz czy śnieg.