Co to jest Lakierowanie UV? Definicja

Lakierowanie UV to zabezpieczenie druku przed uszkodzeniami zewnętrznymi (zarysowania, otarcia), jak i podniesienie atrakcyjności wydruku pod względem estetycznym. Oprócz tego nadawana jest grubość oraz sztywność papierom, które są cieńsze. Sam proces nie jest skomplikowany- płaszczyzna arkusza jest pokrywana lakierem wybiórczo lub w sposób całościowy. Warstwa lakieru jest utrwalana poprzez promieniowanie UV. W poligrafii istnieją różne rodzaje lakierów, ale o tym nieco później. Uszlachetnienie to jest popularne z uwagi na szybki czas wykonania i zadowalające efekty. Najczęściej lakierowanie UV jest stosowane na katalogi, ulotki, opakowania, kalendarze, okładki

Główne cele lakierowania UV:
Dokonanie zmiany, jeśli chodzi o wygląd naniesionej farby w drukarni. Dzięki użyciu lakieru, można uzyskać efekty: połysku, połysku metalizowanego, zmatowienia. Lakier tworzy bezbarwną powierzchnię, co ma wpływ na finalny odbiór barwy, czyli ożywienia i wydobycia nasycenia oraz jaskrawości.
Zabezpieczenie powierzchni zadrukowanej, tak aby farba nie ścierała się. Najbardziej efektywne jest utrwalanie lakieru promieniami UV, lakierem dyspersyjnym lub olejowym. Jeśli zaś mówimy o lakierach, które będą miały tylko zabezpieczać, to użyjemy lakierów o niskim połysku albo takich, które nie zmienią wrażenia barw, czyli będą neutralne.
Estetyka projektu, czyli wrażenie wydruku na profesjonalnym papierze fotograficznym.
Sztywność oraz grubość powierzchni. Ważne jest aby pamiętać, że chcąc zastosować lakier UV na okładkę można użyć papieru o niższej gramaturze, a efekt będzie tak samo dobry, jak w przypadku papieru o wysokiej gramaturze.
Z uwagi na dużą ilość lakierów w poligrafii, każdy z nich jest wyspecjalizowany i stosowany do konkretnych projektów, m.in. lakiery fotoluminescencyjne – mają za zadanie emitować światło w ciemności.