Co to jest Papier powlekany? Definicja

papier z dodatkową powłoką, która uwydatnia cechy takie jak gramatura czy połysk, gwarantuje lepszy kontrast, daje gładkie wykończenie oraz zmniejsza chłonność farby. Powłoka zwiększa również trwałość papieru.

Zlecając druk katalogów, broszur lub innych akcesoriów, można wybierać spośród różnych parametrów papieru. Jednym z ważniejszych czynników pozwalających odróżnić od siebie poszczególne rodzaje papieru jest posiadanie lub nieposiadanie specjalnej powłoki. Papier powlekany to materiał wzbogacony o dodatkową warstwę, która nakładana jest na jego wierzchnią część. Powłoka uszlachetnia arkusz, nadając mu gładkości i zmniejszając chłonność farby drukarskiej.

Papiery powlekane zbudowane są więc z dwóch warstw: właściwej, papierowej oraz pigmentowo-klejowej. Dzięki temu produkty te wyróżniają się eleganckim połyskiem i większą wytrzymałością. Warianty te bardzo często wybierane są do druku ekskluzywnych czasopism i materiałów, które mają nie tylko doskonale się prezentować, ale także być jak najprzyjemniejsze w dotyku.

Gdzie wykorzystuje się papiery powlekane?

Wysoka jakość papieru, sztywność i odporność na uszkodzenia to cechy pożądane w wielu branżach.

Najczęściej papiery powlekane używane są do druku magazynów i czasopism, a także bardziej prestiżowych gazet. Doskonale sprawdzają się jako klejone katalogi produktowe marek ekskluzywnych oraz brandów, które budują wizerunek ekspercki. Uszlachetniony papier używany jest też do druku niektórych podręczników, okładek książek i fotografii.

W marketingu wykorzystuje się go również do tworzenia eleganckich folderów, wytrzymałych plakatów i estetycznie wykonanych zaproszeń czy wizytówek.