Co to jest Flat design? Definicja

Proste projektowanie graficzne, czyli tzw. flat design to specjalny styl, który zakłada eliminację wszystkich dodatków do grafik tj. gradientów, cieni, odblasków, odbić lustrzanych, płaskorzeźb wymiarowych i podobnych. Ogranicza on liczbę kolorów praktycznie do wersji podstawowej.

Flat design eksponuje litery, pogrubienia, odpowiednie połączenie barw (przyjazne dla ludzkiego oka). W trakcie przygotowania szablonów CSS na bazie flat designu, często wykorzystywane jest zjawisko paralaxu czyli nakładania kolejnych elementów tła na siebie.

Najpopularniejszym zastosowaniem systemu projektowania płaskiego w projektowaniu graficznym jest znane kafelkowe tło nowych wersji systemu Windows. Nowoczesna prostota i elegancki układ kafelków znacząco wpłynęły na popularność i rozwój flagowego projektu Microsoftu..

Jak wykorzystywany jest flat design?

Płaska konstrukcja wykorzystywana jest do tworzenia różnorodnych materiałów graficznych, szczególnie w komunikacji on-line. Można to zobaczyć w mediach społecznościowych, banerach lub przyciskach reklamowych CPC, grafice e-maili i głównie na stronach internetowych. Ze względu na swoją prostotę jest często wybierany przy tworzeniu tzw. jednostronicowych witryn wizytówkowych.

Co wiąże się z wykorzystywaniem flat designu?

  • Pokazuj konkretną treść, a nie grafikę – Płaska konstrukcja oznacza, że użytkownik kontroluje treść na podstawie czcionkę, grubość czy kursywę, zamiast skupiać się na grafice.
  • Podświetlając nagłówki w treści, zwróć uwagę na najważniejsze rzeczy – dzięki temu łatwiej zwrócić uwagę na pewne elementy strony (np. nową ofertę czy zgodność z produkt do klienta).
  • Wprowadzenie do krótkich bloków tekstowych – Na prostej stronie internetowej znacznie łatwiej jest zaimplementować krótkie dynamiczne teksty niż zarządzają tym infografiki czy diagramy.
  • Wprowadzenie do najważniejszych elementów serwisu – użytkownik serwisu znajdzie menu lub przycisk prowadzący do kontaktu do konkretnej firmy w celu szybszego uzyskania informacji.