Co to jest Oprawa miękka? Definicja

rodzaj oprawy introligatorskiej, w której okładka jest elastyczna. Do opraw miękkich należy m.in. oprawa grzebieniowa, spiralowanie, oprawa miękka kanałowa czy oprawa miękka klejona.

Okładka miękka jest w swojej konstrukcji nieporównywalnie prostsza niż twarda. To po prostu pojedynczy zadrukowany arkusz kartonu, którego zadaniem jest ochrona wsadu książki. Wsad jest przyklejony w miejscu grzbietu bezpośrednio do okładki. Jak więc łatwo się domyślić, przy oprawach miękkich nie uświadczymy wyklejki. Miękka oprawa może mieć jednak coś, co w twardej jest niemożliwe ze względów technologicznych. Są to skrzydełka, dzięki którym zyskujemy dodatkową powierzchnię okładki. Możemy na nich zamieścić opis książki, notkę o autorze lub zapowiedzi wydawnicze. Również dzięki skrzydełkom książka wygląda odrobinę lepiej, gdy jej użytkownik ma tendencje do brutalnego traktowania swoich lektur. Skrzydełka dodatkowo usztywniają okładkę. Jest więc mniejsza szansa na to, że rogi okładki pozaginają się lub brzydko rozwarstwią.

Oprawa miękka szyta nićmi

Jak sama nazwa wskazuje jest to oprawa, której okładka jest kartonowa, a we wkładzie składki są zszyte ze sobą nićmi. Takie połączenie gwarantuje trwałą estetyczną oprawę, której zaletą jest lekka i elastyczna okładka oraz trwały blok. Dobrze sprawdzi się w wydawnictwach, do których wielokrotnie się wraca. Podręczniki są najlepszym dowodem na to, że rozwiązanie uznawane za bardziej szlachetne (w tym wypadku twarda oprawa) nie zawsze się sprawdza. Wydawca decydując się na miękką okładkę proponuje uczniom trwały produkt, który przetrwa niejeden szkolny rok. Ponadto nie ma na sumieniu nadmiernie obciążonych uczniowskich kręgosłupów. Oprawa miękka szyta nićmi nie jest jednak zarezerwowana tylko dla podręczników. Doskonale sprawdzi się także dla publikacji naukowych, ale również beletrystyki, przewodników, czy nawet katalogów produktów.

Oprawa miękka klejona

W oprawie miękkiej klejonej mamy do czynienia z kartonową okładką i wkładem połączonym klejem. Ze względu na swoją charakterystykę, to bardzo popularny rodzaj oprawy. Trwała, wysokojakościowa, prosta w wykonaniu i niedroga. Ta ostatnia cecha czyni oprawę miękką klejoną wprost idealną do masowej produkcji. Doskonale sprawdza się do beletrystyki, przewodników, publikacji naukowych. Dzięki miękkiej okładce możemy zdecydować się na skrzydełka. Oczywiście do naszej dyspozycji jest cały wachlarz uszlachetnień.

Oprawa miękka szyta drutem

O ile nazwa “oprawa miękka szyta drutem” brzmi zagadkowo, to “oprawa zeszytowa” (albo zdrobniale “zeszytówka”) daje nam pewne pojęcie o tym, o czym mówimy. Wkład stanowią arkusze zebrane w składkę, które za pomocą zszywek połączone są w grzbiecie zarówno ze sobą, jak i z okładką. Tak samo jak w zeszytach. Ze względu na proste procesy technologiczne koszt produkcji jest niski. Dzięki temu jest niedrogi rodzaj oprawy. W świecie poligrafii oceniany jest również jako najmniej trwały.