Co to jest Oprawa grzebieniowa? Definicja

rodzaj oprawy introligatorskiej, w której wykorzystuje się plastikowy grzebień z pierścieniowymi kolcami, na które nakłada się przedziurkowany na bindownicy druk. Plastikowy grzebień umożliwia ponowne otwarcie oprawy.

Oprawa grzebieniowa (zwana też oprawą ręczną) jest najprostszym i najtańszym sposobem łączenia arkuszy papieru, co sprawia, że jest idealnym wyborem dla osób, które są zwolennikami ekonomicznych rozwiązań. Produkt ten umożliwia połączenie od kilku do kilkuset arkuszy papieru o gramaturze 80g/m2 i zazwyczaj zaopatrzone są w jedną dźwignę. Jak działa oprawa grzebieniowa? Otóż urządzenie to najpierw dziurkuje kartki papieru, a potem zaciska wokół nich plastikowy grzebień/grzbiet, scalając arkusze w jedną estetyczną całość. Wspomniane grzbiety plastikowe są dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu możesz dobrać ich barwę do rodzaju dokumentów, co umożliwia archiwizację według kolorów. Zwróć uwagę, że grzbiety te posiadają także zróżnicowaną średnicę – im szerszy grzbiet tym większa będzie jego pojemność. Zatem wybierając grzbiety do bindowania dostosuj ich pojemność do ilości kartek, które chcesz zbindować.

Bindowanie nazywane oprawą grzebieniową to najbardziej popularny rodzaj oprawy miękkiej, wykonywanej za pomocą bindownicy. Polega na przedziurkowaniu kartek i połączeniu ich z miękkimi okładkami, zwiniętym w rurkę, elastycznym grzbietem plastikowym tzw. grzebieniem. Z przodu oprawy najczęściej stosuje się przeźroczystą, foliową okładkę, natomiast z tyłu kolorową, wykonaną z kartonu.

Bindowanie stosuje się najczęściej do oprawy kserowanych książek, instrukcji, prac zaliczeniowych i dyplomowych, opracowań oraz innych dokumentów wymagających trwałego połączenia za niewielką cenę.