Listwę bigującą wykonuje się ze stali o standaryzowanej grubości: biga dwupunktowa ma grubość 0,7 mm, biga trzypunktowa ma grubość 1,05 mm. Big trzypunktowych używa się do bigowania grubszych materiałów, głównie tektur, gdzie użycie big dwupunktowych mogłoby doprowadzić do pękania materiału.
Aby materiał w sposób trwały i estetyczny został zbigowany używa się antybig. Biga wtłacza materiał do rowka antybigi, którego szerokość i głębokość jest zależna od grubości materiału i kierunku włókien.
Bigowanie (z niem. zginanie) to działanie mające na celu wykonanie zgięcia materiału (najczęściej kartonu lub kartek papieru) w określonym i zamierzonym miejscu. Bigowanie odbywa się poprzez wytłoczenie rowka w papierze, który wyznacza linię zgięcia.
Bigowanie w domu – do czego przyda się maszyna?
Jeśli wykonujesz dużą ilość prac plastycznych w domu, z czasem przekonasz się, że wykonanie prostych i estetycznych zgięć w dokładnie określonym miejscu nie jest rzeczą łatwą. Zginanie papieru przy pomocy linijki i nożyczek nie jest efektywne i satysfakcjonujące. Jednocześnie, nierówne złożenie kartek, np. w przypadku zaproszeń czy karnetów z życzeniami, psuje efekt i wysiłek włożony w wykonanie, dlatego też precyzyjne bigowanie ma naprawdę duże znaczenie. Profesjonalne bigowanie można zlecić w zakładzie introligatorskim. Wiąże się to jednak z czasem i nakładami finansowymi. Zacznij bigować dzięki narzędziom stworzonym do użytku w domu i przekonaj się, że bigowanie papieru ręczne to prosta i satysfakcjonująca czynność. Zestaw do bigowania wykorzystasz do tworzenia:
- kartek okolicznościowych (cardmaking),
- kartek 3D,
- zaproszeń,
- winietek,
- kopert,
- ozdobnych pudełek prezentowych,
- albumów (scrapbooking),
- projektów w technice decoupage,
- ramek,
- ozdób na sale balowe (girland, pomponów, etc.).