Co to jest Back-end? Definicja

Back-end Developerzy zajmują się tym, czego na pierwszy rzut oka nie widać – tak zwanym „tyłem” aplikacji. Ich zadaniem jest praca z zapleczem strony internetowej – serwerem, aplikacją i bazą danych. Programiści Back-endu współpracują z Front-end Developerami, aby ich kod działał zgodnie z projektem i założeniami.

Można porównać go do zaplecza strony internetowej, na którym znajdują się informacje niewidoczne gołym okiem dla użytkownika i dla niego niedostępne. Back-endem będą zarówno informacje zawarte na serwerze, jak i np. panel użytkownika. Słowem: wszystko to, nad czym w pocie czoła pracuje webmaster i co jest absolutnie niezbędne do prawidłowego działania witryny. Zazwyczaj składają się na niego: baza danych, serwer i aplikacja. W praktyce wygląda to następująco: użytkownik korzystający z funkcjonalności strony (np. robiący zakupy online) zostawia na niej określone informacje, a aplikacja zapisuje je w bazie danych utworzonej na serwerze. 

Skąd się to bierze?

Podczas gdy specjaliści od Frontendu odpowiadają za wszelkie elementy aplikacji, które możemy zobaczyć gołym okiem, Backend Developerzy dbają o wszystko, czego użytkownicy nie widzą, a co jest kluczowe dla właściwego funkcjonowania strony czy aplikacji. Backend może i skrywa się za Frontendem, jednak to odbywające się w nim procesy zapewniają prawidłowe działanie systemu. Programiści pracujący „za kulisami” projektów troszczą się o wewnętrzną warstwę aplikacji – zajmują się bazami danych, funkcjonalnościami oraz dbają o jak najlepszą wydajność i szybkość działania produktów. Backend Developer zajmuje się także usuwaniem błędów, integracją danych czy analizowaniem statystyk związanych z funkcjonowaniem serwera.

W tym momencie możemy posłużyć się nawet drobnym filmowym porównaniem. Frontend przypomina trochę Jamesa Bonda – ma atrakcyjnie wyglądać, robić wrażenie, przykuwać spojrzenia oraz efektywnie (i efektownie!) realizować swoje zadania (przy okazji może również wstrząsać użytkownika, ale nigdy nie powinien go zmieszać!). Natomiast Backend to niezawodny i świetnie przygotowany Q. zapewniający agentowi niezbędne informacje, gadżety oraz wszystkie potrzebne narzędzia, dzięki którym Bond może w ogóle podejmować działania w terenie.

Backend Developer powinien odznaczać się bardzo dobrą znajomością przynajmniej jednego języka programowania typowego dla Backendu. Wśród najpopularniejszych oraz najczęściej używanych można wymienić Javę (uniwersalny i wszechstronny język programowania), JavaScript (dający możliwość tworzenia bardziej zaawansowanych rozwiązań oraz ułatwiający współpracę na linii frontend-backend) oraz Phytona (czytelny i przejrzysty język do szybkiego i łatwego tworzenia prototypów aplikacji). To jednak jeszcze nie wszystko. Specjaliści od Backendu mają do czynienia z bazami danych, dlatego też muszą dysponować umiejętnościami pozwalającymi na wykonywanie operacji z nimi związanych – w tym przypadku przydatna jest znajomość języka SQL wraz z różnymi jego dialektami.

Jeżeli chodzi o umiejętności miękkie, Backend Developer powinien dysponować podobnym zestawem zdolności co jego koledzy i koleżanki z Frontendu. Duże znaczenie w codziennej pracy będzie miała cierpliwość połączona z wytrwałością oraz wysoka komunikatywność ułatwiająca współpracę z zespołem. Istotna jest także umiejętność czerpania satysfakcji z własnej pracy, ponieważ jej efekty często nie będę widoczne na pierwszy rzut oka.