Co to jest Front end? Definicja

Mówiąc najprościej jak się da: front-end to wszystko to, co widzą użytkownicy po wpisaniu adresu danej strony internetowej w przeglądarkę i wejściu na nią (przy czym odpowiada nie tylko za wygląd, ale także zachowanie witryny). Do jego tworzenia zwykle korzysta się z języków programowania takich jak HTML, JavaScript czy CSS. Aby mieć dostęp do front-endu nie trzeba posiadać uprawnień administratora ani mieć wglądu do Panelu Administratora WordPress.

Czym zajmuje się programista front-end?

Kim jest programista front-end? Ich głównym zadaniem jest stworzenie programu, który wygląda atrakcyjnie i działa efektywnie. Responsywność jest dziś bardzo ważną częścią tworzenia oprogramowania. Dlatego programiści front-end muszą napisać kod, który zapewni płynne działanie witryny lub aplikacji na wszystkich urządzeniach mobilnych i przeglądarkach.

Co robi programista front-end? Programiści front-end ściśle współpracują z programistami back-end i webmasterami. Gotowe strony internetowe, programy i aplikacje powstają wspólnie. Choć pracują nad jednym projektem, ich praca jest inna i odpowiadają za różne jej aspekty. Krótko mówiąc, programiści backendowi są odpowiedzialni za to, czego nie widzimy. Tworzą strukturę i rdzeń projektu, zapewniają prawidłowe przechowywanie danych i prawidłowe przetwarzanie. Webmasterzy to projektanci, którzy projektują układ strony internetowej lub aplikacji.

Jedyne, co pozostało, to zaprogramować to, co zaprojektował webmaster. Robi to front-end developer. Webmasterzy udzielają wskazówek programistom front-end, w jaki sposób należy wdrożyć dany projekt. W ten sposób tworzone są dla użytkownika atrakcyjne wizualnie interfejsy użytkownika, menu, grafika i elementy interaktywne, które zapewniają płynne działanie produktu końcowego..

Co musi umieć front-end developer?

Praca programisty front-end powinna obejmować umiejętność współpracy. Szczególne wysiłki redaktora są często daremne. Współpraca z programistami i webmasterami pozwala programistom tworzyć przydatne i skuteczne projekty.

 

Oczywiście programiści muszą znać języki programowania, takie jak HTML, CSS i JavaScript. Ponadto programiści front-endowi muszą znać frameworki i nowe technologie ułatwiające ich pracę, takie jak React czy Redux.

 

Podstawą pracy programisty jest cierpliwość i pasja do ciągłego rozwoju. Codziennie pojawiają się nowe rozwiązania, technologie i biblioteki danych. Wśród programistów JavaScript możesz usłyszeć coś takiego: Nowy dzień, nowy framework. Nic dziwnego, ponieważ każdego dnia powstają nowe biblioteki i metody.

 

Ważna jest tu również znajomość języka angielskiego. Większość kodu jest napisana przy użyciu tego języka. Ponadto tworzenie stron internetowych i aplikacji jest często skierowane do obcokrajowców, dlatego ważne są tutaj umiejętności komunikacyjne..