Co to jest Emotikon? Definicja

Idea SMS-a bądź e-maila wydaje się być dość oczywista. Za pomocą tekstu przekazujemy wiadomość, którą następnie wysyłamy odpowiedniej osobie. Jednak ta forma komunikacji jest obarczona jedną, znaczącą wadą. Kiedy nie widzimy, ani nie słyszymy naszego rozmówcy, czasem bardzo trudno wyczuć jego intencje i ton, w jakim do nas pisze. To z kolei może powodować mniej lub badziej poważne nieporozumienia.

W tym miejscu na ratunek przychodzą nam emotikony, czyli symbole emocji skonstruowane ze znaków interpunkcyjnych. Tworzą one wzór, przypominający ludzką twarz, wyrażającą różne uczucia, np. radość czy złość. Emotikony (znane też jako „emotki” lub „buźki”) są używane przez ludzi na całym świecie w niemal wszystkich formach komunikacji tekstowej. Nadają ładunek emocjonalny krótkim wiadomościom SMS, mailom, rozmowom za pomocą komunikatorów internetowych oraz przeróżnym wypowiedziom w sieci, np. na forach. Z biegiem czasu powstały ich setki. Jest jednak grupa emotków, które możemy uznać za podstawowe. Używając ich podczas pisania wiadomości, skutecznie unikniemy błędnego zrozumienia naszych intencji przez adresata.

EmotikonyZnaczenie
🙂
🙂
=)
uśmiech, zadowolenie, dobry nastrój
😉
 😉
„oczko”, mrugnięcie okiem
😀
😀
XD
szeroki uśmiech, rozbawienie, głośny śmiech
🙁
🙁
smutek, zły nastrój
😮
😮
zdziwienie, szok, niedowierzanie
;(
;-(
płacz, łzy
😐
😐
brak emocji, niewzruszenie
:/
:-/
irytacja, zdenerwowanie, „skrzywiona mina”
:X
:-X
złość
😛
😛
pokazanie języka, żart
:*
:-*
całus, przesyłanie pocałunku
:>
:->
złośliwy uśmiech, sarkastyczny żart
:@
:-@
krzyk

Emotikony swoje początki miały w roku 1982r., kiedy to amerykański wykładowca informatyki, Scott Fahlman zaproponował, aby na uczelnianym czacie oznaczać żarty symbolem :-), natomiast wiadomości ważne, poważne ogłoszenia sygnalizować jako :-(. Ten sposób komunikacji bardzo szybko się przyjął, wychodząc poza akademickie forum a kreatywni użytkownicy Internetu wprowadzali do użytku coraz to nowe buźki.

Obecnie tradycyjnie emotikony coraz częściej zastępowane są przez emoji, czyli emotikony obrazkowe. Smartfony, komunikatory internetowe, programy pocztowe czy social media oferują nam bogate bazy tego typu emotków, które w bardziej wyraźny i jednoznaczny sposób pokazują dane emocje.

Według badań naukowych, przez lata emotikony tak mocno zakorzeniły się w komunikacji na odległość, że nasz mózg nauczył się rozpoznawać je i reagować na nie w ten sam sposób, jak na emocje odbierane w rozmowie „na żywo”. Warto więc o nich pamiętać i używać na co dzień choć tych kilku podstawowych.