Co to jest druk UV? Definicja

Druk UV jest jednym z procesów drukowania bezpośredniego. Gotowy do druku plik jest wysyłany z komputera do maszyny drukarskiej, która następnie nakłada kolor bezpośrednio na materiał i utwardza go za pomocą światła UV. Przy tej metodzie konieczne jest zastosowanie specjalnych atramentów UV zawierających fotoinicjatory. Kolory, standardowo używane w druku cyfrowym UV, to cyjan, magenta, żółty i czarny.

Na czym polega druk UV?

Druk UV to forma druku cyfrowego, która wykorzystuje światło ultrafioletowe do suszenia lub utwardzania atramentu podczas drukowania. Co to oznacza w praktyce? Maszyna drukująca rozprowadza atrament na powierzchni materiału, a specjalnie zaprojektowane lampy UV podążają za nim, natychmiast utwardzając atrament. Ten proces suszenia jest również nazywany utwardzaniem chemicznym. maszyna drukująca technologią uv 

Warto wiedzieć: Promieniowanie UV to promieniowanie krótkofalowe i wysokoenergetyczne, dzięki czemu utwardza ono płynny atrament w ciągu ułamków sekundy!

Zalety druku UV

Druk ultrafioletowy (UV) to technologia, która została stworzona, aby umożliwić szybkie wysychanie lakieru podczas manicure. Ostatecznie jednak druk cyfrowy UV zaczął być wykonywany na różnych rodzajach podłoży, ze względu na liczne atuty. Największymi zaletami tej technologii jest to, że:

  • Nie potrzebujesz żadnych płyt drukarskich ani innych materiałów transferowych — oszczędza to czas i pieniądze.
  • Tusz reagujący na promieniowanie UV nie zawiera rozpuszczalników — atramenty UV są dobre dla Twojego zdrowia i środowiska.
  • Nowoczesne maszyny drukarskie z lampami UV LED pracują w sposób energooszczędny.
  • Wydruki UV nie muszą schnąć — duża oszczędność czasu.
  • Gwarancja wysokiej rozdzielczości — do 1000 dpi.

Największą niedogodnością tej metody jest fakt, że atrament UV to atrament pigmentowy. Barwne pigmenty przylegają tylko do powierzchni materiału. Ta wada dotyczy głównie tekstyliów. Jeśli materiał jest intensywnie używany, istnieje ryzyko, że nadruk UV się wytrze.

Podsumowując, druku UV jest idealny do personalizacji i tworzenia niestandardowych przedmiotów. Ponadto metoda ta umożliwia zużycie bardzo małej ilości atramentu, a doskonała rozdzielczość zapewnia ostre jak brzytwa wydruki.

Zastosowanie druku UV

Możliwość użycia technologii UV na różnego rodzaju podłożach oraz jego odporność na warunki atmosferyczne sprawiają, że ma on bardzo szerokie zastosowanie. Druk UV wykorzystuje się w branży reklamowej, w szczególności do zewnętrznych celów promocyjnych. Daje on możliwość tworzenia różnego rodzaju reklamy outdoor, więc stosuje się go do druku wielkoformatowego. Jako że jest odporny na niskie temperatury idealnie nadaje się do produkcji billbordów, plakatów czy systemów ekspozycyjnych. Nadruk UV świetnie sprawdzi się również przy tworzeniu spersonalizowanych przedmiotów, opakowań, a nawet dekoracji wnętrz.