© STUDIO GRAFTON - PROJEKTOWANIE MATERIAŁÓW REKLAMOWYCH, PRASY, KSIĄŻEK, DTP, LOGO, BRANDING, REBRANDING

Wizytówka QR Code

Przydatne linki

 

Aktualności

Blog

Partnerzy

Kariera

Kontakt z nami

Nasza oferta

 

projekty logo

• projekty wizytówek

• projekty ulotek

projekty opakowań

• projekty teczek firmowych

akcydensy

social media

strony internetowe

StudioGraficzne

 

80-177  Gdańsk

Lubczykowa 50

 studiografton@gmail.com

 +48 570 17 17 07

+48 501 189 301

Polub nas na Facebooku

Firma grafton
projekt logo projekt wizytówki, projekt banera

Czcionka to pojedynczy znak, służący do złożenia słowa. To element najczęściej metalowy, służący do druku (odbijania farby) na papierze.

 

Glif jest cyfrowym odpowiednikiem czcionki.

 

Font jest zbiórem glifów, zapisanych w pliku komputerowym (*.otf, *.ttf, *.fon, itd.) Font, to odpowiednik dawnej kaszty, czyli szuflady z czcionkami.

 

Krój pisma – obraz kompletnego zestawu znaków pisma, zależności pomiędzy nimi, kształtu szeryfów, świateł, (kerning) itp.

 

Czcionki bezszeryfowe to takie, które nie posiadają ozdobnych pionowych i ukośnych lini na zakończeniach.

 

 

 

Wybrane czcionki ze strony Google Font

Przedstawiam grupy czcionek które mogą się przydać a które w większości mają licencję do dowolnego użytkowania w publikacjach, ulotkach stronach www

 

https://fonts.google.com

 

 

Lato

 

Lato to czcionka z rodzininy sans serif, którą w 2010 roku stworzył warszawski projektant liter Łukasz Dziedzic. W grudniu 2010 roku czcionka została udostepniona za darmo na licencji Open Font na stronie Google Fonts.

 

Twórca fontu starannie wyważył wszystkie elementy liter, dzięki czemu użycie ich na stronie internetowej sprawia, że są lekkie, czytelne i przejrzyste. Jednocześnie w większych formatach, czcionka ujawnia kilka oryginalnych cech. Dzięki zachowanym proporcjom zachowane zostały rytmy, harmonia i elegancja.

Lato można zauważyć niemal na każdym kroku, na całym świecie – oprócz stron WWW, krój znajdziecie na citylightach, tablicach informacyjnych, a nawet na plakatach wyborczych polityków.

O popularności czcionki świadczą przede wszystkim liczby. W ciągu ostatniego tygodnia Lato była obsługiwana przez Google Font Api aż 4 230 865 501 razy! na całym świecie.

Font Lato jest 3. najczęściej używanym krojem pisma w internecie! Na pierwszym miejscu jest Open Sans, a na drugim Roboto.

Lato ma w sumie ponad 239 mld wyświetleń na stronach internetowych (+1 wyświetlenie, ponieważ na naszej stronie również wykorzystujemy tę internetową czcionkę).

 

 

 

https://fonts.google.com/?query=lato

 

Polskie wybrane czcionki z Google Fonts

08 lutego 2022
Firma grafton projekt logo